Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Jakuba Wojciechowskiego w Barcinie

Edytuj profil
Typ biblioteki: 
Publiczna
Ulica, numer: 
ul. Wojska Polskiego 4 A
Kod pocztowy: 
88-190
Miejscowość: 
Barcin
Województwo: 
Opis przebiegu warsztatu DoMowy. Rodzinne historie o słowach : 

1. ZAPROSZENIE UCZESTNIKÓW PROJEKTU "EDUKOWANIE PRZEZ CZYTANIE" DO PROJEKTU DOMOWY - RODZINNE HISTORIE O SŁOWACH.2. PROMOCJA PROJEKTU.3. WARSZTATY DLA RODZIN WEDŁUG SCENARIUSZA PROPONOWANEGO PRZEZ CEO.4. WYSŁANIE PODSUMOWANIA DO CEO.

Słowotwórcze popołudnie w Bibliotece w Barcinie

W środowe popołudnie, 18 lipca, w oddziale dla dzieci i młodzieży odbyły się warsztaty „DoMowy”, czyli rodzinne historie o słowach. Mottem spotkania były rodzinne „przekrętasy” językowe przyniesione do biblioteki.

Na początku spotkania bibliotekarka serdecznie powitała uczestników i poinformowała o tym, że podczas spotkania będziemy przyglądać się słowom. Wyrazimy je rysunkiem, poszukamy ich znaczenia, a także stworzymy słownik domowy.

Rozgrzewką, a zarazem przedstawieniem się uczestników była zabawa „wąż imion”,  po niej dzieci otrzymały zadanie, aby z poszczególnych liter nazwy SŁOWNIK DOMOWY spróbowały ułożyć, jak najwięcej słów. Po rozgrzewce każda rodzina otrzymała arkusze kolorowego papieru, oraz komplet liter, z których stworzyła stronę tytułową „swojego” Słownika Domowego.

Następnie prowadząca przeczytała fragment książki Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak „Basia. Wielka księga słów”, będący wprowadzeniem uczestników do rozmowy o słowach.

Kolejnym elementem warsztatów była praca z dziecięcymi słowostworami z książeczki Michała Rusinka „Jak przekręcać i przeklinać”. Zadaniem dzieci było zilustrowanie postaci opisanej w wylosowanym wierszu. Powstały rysunki: gołęsi, pomindorka, chuligatora oraz diniożarła. Wspólnie pracując uczestnicy  odkryli magię słów oraz ich wieloznaczność. Dzieci mówiły o „kupkawkach”, „maminkach” i „króllaurach”.

A następnie magiczna maszyna stworzyła słowa : „przynosanka”, „pogolfakcja” , „zakluczownik”, czy „przydeszczownik” … Było dużo śmiechu i dobrej zabawy:)

Na koniec każdy z uczestników stworzył i zilustrował własny słownik domowy z przyniesionych słów. Warsztaty odbyły się we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO). Uczestniczyło w nich  12 osób (5 rodzin).

Zdjęcia prac z warsztatów: 
DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA PRZEBIEGU WARSZTATU: 

 
 
 

.

Back to Top