O programie

DoMowy. Rodzinne historie o słowach

W ramach programu w bibliotekach w całej Polsce odbywają się warsztaty językowo-plastyczne, podczas których dzieci (ok. 3-9 lat) z rodzicami/opiekunami pod kierunkiem bibliotekarzy:

  • przyglądają się swojemu domowemu, rodzinnemu językowi,
  • dzielą się przyniesionymi na warsztaty dziecięcymi „przekrętami” i oryginalnymi powiedzonkami, które istnieją w ich rodzinach, np. wymyśliły je dzieci i zostały w rodzinnym "obiegu",
  • utrwalają je w słowno-obrazkowej formie, ukazując ich źródło i znaczenie – dzieci rysują, dorośli opisują historię powstania słowa.

Jesienią z otrzymanych od bibliotek prac - efektów warsztatów - organizatorzy wybiorą najciekawsze i stworzą z nich ilustrowaną publikację na stronie programu DoMowy z oryginalnymi, odkrywczymi, zabawnymi słowami wzbogacającymi współczesną polszczyznę oraz towarzyszącymi im materiałami edukacyjnymi – o roboczym tytule „Słownik DoMowy”. Podsumujemy też jego efekty na webinarium z ekspertem.

Do podstawowego "składu" programu zostało przyjętych 50 bibliotek z całej Polski. Gratulujemy (słowo)twórczym bbliotekarkom i bibliotekarzom!

Mapa i lista bibliotek w programie: domowy2018.ceo.org.pl/mapa 

W pakietach programu wysyłanych do bibliotek znalazły się

  • plakaty akcji do wykorzystania w promocji warsztatów wśród rodzin
  • książki od partnerskich wydawnictw programu – inspirujące i wzbogacające wiedzę o języku - trzy książki (wybrane przez nas losowo) z następujących tytułów: „Basia. Wielka księga słów” Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak Wydawnictwa Egmont, „Jak przekręcać i przeklinać” Michała Rusinka Wydawnictwa Znak, „Pypcie na języku" Michała Rusinka Wydawnictwa Agora, "Aciumpa" Catariny Sobral Wydawnictwa Dwie Siostry.  

Wszystkie biblioteki przyjęte do programu DoMowy obowiązkowo, a przede wszystkim twórczo korzystają też z przygotowanych przez nas materiałów edukacyjnych dostępnych na stronie:

      W czasie do 2 tygodni od warsztatu biblioteka przedstawia jego efekty: skany/zdjęcia prac dzieci i towarzyszące im opisy autorstwa dorosłych, dodając je wraz z opisem przebiegu warsztatu na swoim koncie: domowy2018.ceo.org.pl/logowanie

      Wszystkim bibliotekom zarejestrowanym w programie, które zrealizują warsztat DoMowy do 31 lipca 2018 r. i prześlą nam jego efekty, wyślemy elektroniczne dyplomy, a najciekawsze prace wykorzystamy w jesiennej publikacji programu.

       

       WAŻNE! Mimo wyczerpania limitu paczek i materiałów "papierowych",

       ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH DO KORZYSTANIA Z MATERIAŁÓW PROGRAMU!

       Znajdziecie je na naszej DoMowej stronie tutaj: https://domowy2018.ceo.org.pl/materialy-edukacyjne 

       

      Efekty programu:

      • pięknie utrwalone oryginalne słowa do rodzinnego archiwum - słownika DoMowego,
      • ilustrowana publikacja na stronie programu, z wybranymi oryginalnymi, odkrywczymi, zabawnymi słowami wzbogacającymi współczesną polszczyznę i materiałami edukacyjnymi do wykorzystania przez wszystkich zainteresowanych.
       
       
       

      .

      Back to Top