Biblioteka Publiczna w Izbicy Kujawskiej

Edytuj profil
Typ biblioteki: 
Publiczna
Ulica, numer: 
Narutowicza 63
Kod pocztowy: 
87-865
Miejscowość: 
Izbica Kujawska
Województwo: 
Opis przebiegu warsztatu DoMowy. Rodzinne historie o słowach : 

Warsztaty "DoMowy - rodzinne historie o słowach" przeprowadzone zostały w grupie 7-mio osobowej. Dzieci we współpracy z rodzicami wykonały swoje rodzinne słowniki, które ukazują piękno języka, uniwersalnego w każdym calu.

Spotkaliśmy się 10 lipca 2018 roku o godzinie 15:00. Niektórzy z uczestników przyszli do Biblioteki zestresowani i poddenerwowani nie wiedząc na czym będą polegały warsztaty.

Na rozluźnienie poznaliśmy się przez zabawę, by poczuć się bardziej swojo w towarzystwie. Po małej rozgrzewce wzięliśmy nasz język pod lupę i okazało się, że słowa, które używamy często mają bardzo wiele znaczeń. Przykładowo klucz jest nie tylko kluczem do drzwi, ale może być też tajemniczym szyfrem, a w zamku nie mieszkali tylko królowie, zamek mamy także w ubraniach i mówimy na niego potocznie "suwak". 

Bawiliśmy się w tworzenie słów z wyrażenia „Słownik Domowy”, okazało się, że jest bardzo dużo możliwości, oto nasze odkrycia: dom, słowo, dym, włos, komin, kino, wody, modny, wosk, łowy, łom, kos, oko, okno, wino, wok, wiosło, smok, dno, dni, dino (sklep w naszym mieście), nowy, nos, koło, syn, synowi, wodny, słony, widmo.

Dzieci stworzyły różne "słowostwory" i wspólnie zastanawialiśmy się nad możliwościami ich znaczeń. Stwierdziliśmy, że niektóre z nich mogłyby być używane na co dzień. Nasze słowne stworki przedstawiają się następująco: odnosowy, podkluczownia, podeszczownik, przybalonanka, ponadjęzykarnia, zagolfacja, podeszczowy, przybalonówka, zagolfownia, ponadjęzykownia, zajęzykowy, pogolfowy, przynosowy, oddeszczówka, ponaddeszczowy, odkluczownik.

Przeczytaliśmy także wierszyki o słowach z książki Michała Rusinka "Jak przekręcać i przeklinać", okazało się, że dzieci potrafią wymyślać bardzo różne słowa. W końcu na warsztat wzięliśmy słowa rodzinne, przyniesione przez uczestników. Było ich wiele i były bardzo różne. Niektóre intuicyjne, niektóre bardzo tajemniczo brzmiące, każde z ciekawą historią. Poznanie tych wszystkich stworów językowych dało nam powody do rozważań, jakie możliwości ma język. Postanowiliśmy przełożyć to wszystko na papier, by utrwalić nasze odkrycia i okazało się, że to naprawdę wyjątkowe dzieła. Każde inne, wszystkie wyrażające to samo - piękno naszych DoMowych języków.

Zdjęcia prac z warsztatów: 
DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA PRZEBIEGU WARSZTATU: 

 
 
 

.

Back to Top