Biblioteka Gimnazjum im. Jana Pawła II w Maszewie

Edytuj profil
Typ biblioteki: 
Szkolna
Ulica, numer: 
Szkolna 14
Kod pocztowy: 
72-130
Miejscowość: 
Maszewo
Województwo: 
Opis przebiegu warsztatu DoMowy. Rodzinne historie o słowach : 

Chciałabym zaprosić sześciolatki z sąsiadującego przedszkola do obejrzenia szkolnej biblioteki. Potem przeczytalibyśmy jedną z kilku zaproponowanych bajek (czytanie wrażeniowe). Następnie zachęciłabym maluchy do udziału w warsztatach słowno-plastycznych polegających na rozmowie o przedmiotach lub czynnościach, które sami nazwali, (np. "zamuzyczyć" - włączyć radio, jest to powiedzenie mojej chrześnicy) i narysowaniu ich. Potem dałabym te rysunki rodzicom lub dziadkom, którzy musieliby odgadnąć, co owe wyrazy znaczą i opisać skąd wzięła się ich nazwa.

"MALI TWORZYCIELE"
Poprosiłam rodziców grupy przedszkolnej, aby przypomnieli sobie takie wyrazy, które używały ich dzieci na określenie konkretnego przedmiotu, osoby, zjawiska, czynności, a były wyłącznie ich wymysłem lub skutkiem przekształcenia wszelkiego rodzaju. Poprosiłam też, aby porozmawiali w domu ze swoimi pociechami na temat tych słów i sprawdzili jednocześnie, czy nadal istnieją w ich języku oraz czy dzieci je jeszcze pamiętają. Zbiór tych wyrazów został mi przez rodziców przekazany.
Dnia 14 czerwca przedszkolaki zostały zaproszone do odwiedzenia biblioteki szkolnej Gimnazjum w Maszewie. Zobaczyły regały z książkami, a bibliotekarz opowiedział im, jakie są tu książki, kto może je wypożyczyć, jak należy obchodzić się z książkami, co robić, gdy książka się zniszczy. Na pamiątkę spotkania kilkulatki otrzymały zakładkę do książki - bibliotekarz opowiedział, co to jest zakładka i jak jej używać.
Dnia 15 czerwca grupa gimnazjalistów udała się z wizytą do zaprzyjaźnionego przedszkola. Teraz maluchy pokazały nam szatnię, stołówkę i salę zabaw. Na początku spotkania Kinga Szflinska przeczytała maluchom "Alicję w krainie czarów", pokazała im ilustracje oraz zaprezentowała swój rysunek z dzieciństwa - Alicję, którą nazywała ALIĆA (ponieważ gdy była mała, nie umiała poprawnie tego słowa wymówić). Następnie przeczytała o pomindorku, lewicy, chuligatorze, golęsi, dinożarłach, najeśnicu, ciopągu, szepczole, wchodach z książki M. Rusinka "Jak przekręcać i przeklinać".
Poprosiliśmy sześciolatki, aby przypomniały sobie takie wyrazy ze swojego języka (o których wcześniej rozmawiały z rodzicami), podzieliły się nimi ze wszystkimi, a potem je narysowały. Maluchy bardzo chętnie dzieliły się swoimi wyrazami, za co otrzymały naklejki. potem było wspólne śpiewanie piosenek, zagadki, opowiadanie przez kilkulatki bajek opowiadanych im przez dziadków. Na pożegnanie Patrycja Rękorajska przeczytała kilkulatkom bajkę Z. Staneckiej "Gdy pada deszcz".

Zdjęcia prac z warsztatów: 

 
 
 

.

Back to Top